Transportfiets uit 1933? van de groenteboer uit Heerde (1918-1967)

Op de beurs van oktober 2025 lag bij Martin een oude incomplete transportfiets. Helaas een incompleet project dus: frame voorvork/ voorwiel/ zadelpen/ rek en trapas met een krankstel. Bij navraag bleek die te zijn geweest van een groenteboer Herman de Graaf uit Heerde die leefde van 1918-1967. Het is een hoog model 61 cm frame. De trapas en krankstel zijn niet origineel en ooit vervangen.

Op zoek naar een framenummer, helaas nergens gevonden, alleen op de originele vorkbuis het ACS logo = Alexander Coppel Solingen. Hiervan weten we dat dit bedrijf op 1 maart 1936 fuseerde met de fabriek in Hilden met Kronprinz-AG waardoor deze is zeker vòòr 1936.

Op de originele nikkelen zadelpen stond ook nog een 3 gestanst, wat mogelijk 1933 zou kunnen voorstellen.

De voornaaf is een brede nikkelen busmodel, origineel dus die is weer opnieuw ingespaakt. De originele voorvelg is er eentje van het merk Schothorst ( foto) en een passende velg van hetzelfde velgprofiel heb ik erbij gezocht en er een achterwiel van gespaakt. Helaas bleek de voorvork en frame krom te zijn. Daardoor was de o.a. de kettinglijn niet correct, wat Charles gelukkig weer heeft gericht. Het originele rek was ook aardig krom door het veelvuldige gebruik, maar die is ook weer gericht.

Daarna de fiets weer opgebouwd en voorzien van een NOS achtertandwiel, spatborden en nieuwe ketting en oude gebruikte spekbanden een oud Lepper zadel en een gebruikt stuur. Het stuur is voorzien van de NOS Ponnoplastic transportfiets handvaten ( die je alleen bij mij kunt verkrijgen☺️). Deze kan weer de weg op en er weer jaren tegen!

Eindelijk weer eentje om te plaatsen op de site, nog veel projecten te gaan☺️

Maurice

9 gedachten over “Transportfiets uit 1933? van de groenteboer uit Heerde (1918-1967)”

  1. Die afzonderlijke lugs aan de onderkant van het balhoofd is ook apart. Zou dat kunnen omdat de maker niet aparte transportfiets lugs beschikbaar had? Mijn jaren 20 transportfiets heeft dat ook. Die heeft overigens ook geen framenummer (en ook een framehoogte van 62cm)

  2. mooie fiets Maurice ; met name de mooie afstand tussen het achterspatbord en frame en die geweldige mooie banden maakt het een topper !

  3. mooi exemplaar
    staat er ook nog iets op de voornaaf
    en welke naaf achter heb je gemonteerd
    de losse logs zie je vaker alleen dan zonder spleetje er tussen
    dat is dus wel vrij zeker te zeggen dat deze huisgemaakt is
    ook de voorvork is eigelijk te kort want er zit gen ring tussen de conus en de afstel moer dat maakt het heel lastig om hem goed vast te kunnen zetten
    maar je hebt er wel wat moois van gemaakt hoor

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *